سی تی آنژیوگرافی

سی تی آنژیوگرافی قلبی روش جدید تشخیصی برای بررسی شریانهای مختلف از جمله کرونری قلب بدون نیاز به آنژیوگرافی تهاجمی قلبی با کاتتریسم شریانی (روش معمولی فعلی ) است .

دستگاه Dual source Multislice C.T Angiography بیمارستان فوق تخصصی شمس،  دارای 2 دتکتور 64 ردیفه یعنی 128 اسلایس می‌باشد .

در روش سی تی آنژیوگرافی با استفاده از اشعه x با تکنینک سی تی اسکن با فن آوری Multi- Slice و تزریق ماده حاجب ،الگوی جریان خون در شریانهای قلبی تصویر برداری می شود . امواج x از یک تیوپ چرخشی برای درست کردن تصویر با برش مقطعی باریک ساطع شده ، تصاویر بدست آمده با کمک نرم افزار پیشرفته تحلیل کامپیوتری و مجدداً بازسازی سه بعدی شده و به صورت سه بعدی ناحیه مورد نظر نمایش داده می شود . این تصویر برداری چند دقیقه بیشتر به طول نمی کشد و اطلاعات بسیار مفیدی درباره آناتومی و وضعیت ساختمانهای داخلی قلب ، آنومالیهای مادرزادی و نیز عروق قلب بدست می دهد .

در مقایسه با روش آنژیوگرافی معمولی که با قرار دادن کاتتر شریانی از طریق شریان فمورال ( در کشاله ران ) در آئورت و ورودی شریانهای قلبی و تزریق ماده حاجب به درون عروق کرونری انجام می شود . سی تی آنژیوگرافی قلبی (CTA) کمتر تهاجمی بوده و روش راحتتر برای بیمار است . در این روش تصویر برداری هیچ کاتتری به عروق بزرگ بیمار وارد نمی شود و ماده کنتراست با پمپ مخصوص (انژکتور ) از طریق آنژیوکت به داخل سیاهرگهای محیطی کوچک (معمولا راست ) تزریق می شود . در این روش بیمار هیچ دردی را حس نمی کند و بعد از اتمام آزمون نیاز به بستری نبوده و بیمار می تواند به فعالیتهای روزمره خود ادامه دهد .

در حال حاضر مهم ترین و بیشترین استفاده ای که سی تی آنژیوگرافی دارد ، رد بیماری کرونری مهم در برخی افراد کم خطر از نظر درگیری کرونری است . لازم به ذکر است که سی تی آنژیو گرافی تنها محدود به عروق کرونر نیست بلکه بررسی عروق مغزی ، سرو گردن (در سکته مغزی یا برخی سنکوپ ها و .. ) ریوی (در شک به آمبولی ریه ) ، شریان کلیوی ( در نارسایی کلیه یا فشار خون بالا یا شک به تنگی شریان کلیه ) ، شریان های اندامی ( در بیماری عروق محیطی یا آمبولی اندام ) و ... به راحتی با دقت بالاتوسط این دستگاه انجام می شود .

در سایر موراد: تشخیصی و بررسی دقیق وجود یا عدم وجود پلاک های کلسیم و موقعیت آنها در مسیر شریانهای کرونری قلب جهت تعیین ریسک بیماری عروق کرونری برای موارد پیگیری بیماران در صورت تکرار علائم مجدد از بای پس عروق کرونری (CABG) ، برای تعیین آناتومی و مسیر عروق اصلی در اختلالات مادر زادی عروق کرونری یا ریوی و ... بررسی اتساع ( آنوریسم ) یا تنگی آئورت و عروق بزرگ دیگر و یا انسداد عروق مغزی و شریانهای کاروتید نیز کاربرد دارد . جهت انجام سی تی آنژیوگرافی قلب نیاز به وقت قبلی و آمادگیهای خاص می‌باشد


back to top