ورود

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز ورود *
مرا بخاطر داشته باش

سی تی آنژیوگرافی

سی تی آنژیوگرافی قلبی روش جدید تشخیصی برای بررسی شریانهای مختلف از جمله کرونری قلب بدون نیاز به آنژیوگرافی تهاجمی قلبی با کاتتریسم شریانی (روش معمولی فعلی ) است .

دستگاه Dual source Multislice C.T Angiography بیمارستان فوق تخصصی شمس،  دارای 2 دتکتور 64 ردیفه یعنی 128 اسلایس می‌باشد .

در روش سی تی آنژیوگرافی با استفاده از اشعه x با تکنینک سی تی اسکن با فن آوری Multi- Slice و تزریق ماده حاجب ،الگوی جریان خون در شریانهای قلبی تصویر برداری می شود . امواج x از یک تیوپ چرخشی برای درست کردن تصویر با برش مقطعی باریک ساطع شده ، تصاویر بدست آمده با کمک نرم افزار پیشرفته تحلیل کامپیوتری و مجدداً بازسازی سه بعدی شده و به صورت سه بعدی ناحیه مورد نظر نمایش داده می شود . این تصویر برداری چند دقیقه بیشتر به طول نمی کشد و اطلاعات بسیار مفیدی درباره آناتومی و وضعیت ساختمانهای داخلی قلب ، آنومالیهای مادرزادی و نیز عروق قلب بدست می دهد .

در مقایسه با روش آنژیوگرافی معمولی که با قرار دادن کاتتر شریانی از طریق شریان فمورال ( در کشاله ران ) در آئورت و ورودی شریانهای قلبی و تزریق ماده حاجب به درون عروق کرونری انجام می شود . سی تی آنژیوگرافی قلبی (CTA) کمتر تهاجمی بوده و روش راحتتر برای بیمار است . در این روش تصویر برداری هیچ کاتتری به عروق بزرگ بیمار وارد نمی شود و ماده کنتراست با پمپ مخصوص (انژکتور ) از طریق آنژیوکت به داخل سیاهرگهای محیطی کوچک (معمولا راست ) تزریق می شود . در این روش بیمار هیچ دردی را حس نمی کند و بعد از اتمام آزمون نیاز به بستری نبوده و بیمار می تواند به فعالیتهای روزمره خود ادامه دهد .

در حال حاضر مهم ترین و بیشترین استفاده ای که سی تی آنژیوگرافی دارد ، رد بیماری کرونری مهم در برخی افراد کم خطر از نظر درگیری کرونری است . لازم به ذکر است که سی تی آنژیو گرافی تنها محدود به عروق کرونر نیست بلکه بررسی عروق مغزی ، سرو گردن (در سکته مغزی یا برخی سنکوپ ها و .. ) ریوی (در شک به آمبولی ریه ) ، شریان کلیوی ( در نارسایی کلیه یا فشار خون بالا یا شک به تنگی شریان کلیه ) ، شریان های اندامی ( در بیماری عروق محیطی یا آمبولی اندام ) و ... به راحتی با دقت بالاتوسط این دستگاه انجام می شود .

در سایر موراد: تشخیصی و بررسی دقیق وجود یا عدم وجود پلاک های کلسیم و موقعیت آنها در مسیر شریانهای کرونری قلب جهت تعیین ریسک بیماری عروق کرونری برای موارد پیگیری بیماران در صورت تکرار علائم مجدد از بای پس عروق کرونری (CABG) ، برای تعیین آناتومی و مسیر عروق اصلی در اختلالات مادر زادی عروق کرونری یا ریوی و ... بررسی اتساع ( آنوریسم ) یا تنگی آئورت و عروق بزرگ دیگر و یا انسداد عروق مغزی و شریانهای کاروتید نیز کاربرد دارد . جهت انجام سی تی آنژیوگرافی قلب نیاز به وقت قبلی و آمادگیهای خاص می‌باشد