جاذبه های گردشگری

دریاچه ارومیه

دریاچه ارومیه

دریاچه ارومیه بزرگترین دریاچه‌ آب شور در خاورمیانه است که در 17 کیلومتری شهر ارومیه قرار دارد. این دریاچه زیستگاه مهمی برای حیوانات منطقه است که این روزها با خشک شدن آن مشکلات زیست محیطی برای پرندگان و حیوانات منطقه به وجود آمده است. در دل دریاچه بیش از صد جزیره وجود دارد. جزیره اشک یکی از جزیره‌های مهم دریاچه ارومیه است که گونه نادری از گوزن زرد ایرانی در آن زندگی می‌کند. همچنین جزیره‌های موجود در دریاچه محل توقف پرندگان مهاجر همچون فلامینگو، پلیکان، کفچه‌نوک، اکراس، لک‌لک و غیره است. در نزدیکی سواحل دریاچه ارومیه مجتمع‌های ساحلی و تفریحی وجود دارد که مهم‌ترین آنها، مجتمع گردشگری باری و دهکده ساحلی چی چست، است. این مکان‌ها دارای امکانات اقامتی، گردشگری، رستوران، سالن بازی و ورزشی هستند و هر ساله از علاقمندان و گردشگران دریاچه ارومیه پذیرایی می‌کنند.

دریاچه مارمیشو

دریاچه مارمیشو

در 45 کیلومتری غرب شهر ارومیه، در طبیعت بکر و در میان کوهستان‌های همجوار مرز ایران و ترکیه، دریاچه مارمیشو قرار دارد. آب دریاچه از رودخانه نازلوچای که از کو‌های اطراف سرچشمه گرفته تامین می‌شود. علت اصلی ایجاد این دریاچه ریزش کوه توسط زلزله است. احاطه شدن دریاچه با کوه‌ها و وجود پوشش گیاهی سرسبز همچون درختان صنوبر، بلوط، عناب، گلابی، زالزالک، بادام و گیاهان دارویی همچون خارشتر، گزنه، زنبق، لاله کوهی، بومادران، کاسنی، آویشن و کنگر باعث شده این دریاچه طبیعت بکری داشته باشد. بهترین ماهی‌های قزل آلا و ماهی سفید در این دریاچه زندگی می‌کنند؛ به همین دلیل علاوه بر شنا، می‌توانید از ماهیگیری در دریاچه لذت ببرید.

قره کلیسا

قره کلیسا

قره کلیسا یکی از قدیمی‌ترین کلیساهای ارامنه در جهان است و در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد. این بنا در استان آذربایجان غربی، ۲۰ کیلومتری شمال شرقی سیه ‌چشمه در جاده چالدران به قره‌ضیاءالدین واقع شده است. کلیسا توسط تیرداد، پادشاه ارمنستان در سال ۳۰۲ میلادی برای زنده نگه داشتن یاد دو نفر از حواریون عیسی مسیح به نام‌های طاطاووس و بارتلیموس ساخته شد. با وجود تخریب شدن کلیسا در حمله مغول و زلزله، این بنا دوباره توسط چندین خیر بازسازی شد. همچنین این مکان مذهبی مورد لطف پادشاهان ایرانی قرار داشته است. برای حمایت از ارامنه، کتیبه‌ای به دستور شاه عباس اول در سر در این کلیسا نصب شد. عباس میرزای ولیعهد دستور ساخت تالار دیگری در ضلع غربی کلیسا را داد. سنگ‌های سفید و مشکی کلیسا و دو گنبد هرمی دوازده وجهی در سقف، زیبایی آن را دو چندان کرده است. به جز کلیسای اصلی برای عبادت، این بنا دارای 47 اتاق برای راهبه‌ها و ساکنین کلیسا، دو حیاط غربی و شرقی، ناقوس خانه و انباری است. مسیحیان و ارامنه در شهرهای مختلف در روز سالروز مرگ طاطاووس مقدس مصادف با یکم تا چهارم مرداد در این کلیسا گرد هم می‌آیند و این مدت در روستای نزدیک به کلیسا اقامت می‌کنند.

مشاهده وبگاه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان آذربایجان غربی