-->

ثبت ۴ مورد اهدای اعضا از مرگ مغزی در آذربایجان غربی

10 June 2018

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی آذربایجان غربی گفت:امسال در کمتر از دوماه ۴ مورد اهدای اعضا از مرگ مغزی در استان ثبت شده است.

 علی شرق معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی آذربایجان غربی با اشاره به افزایش میزان اهدای کلیه از بیماران مرگ مغزی در استان می‌گوید: بیماری که دچار مرگ مغزی می‌شود هیچ‌گونه درک و پاسخی به محرک‌های محیطی ندارد، هیچ تحرک یا تنفس خودبه‌خودی ندارد، هیچ واکنش یا رفلکسی ندارد و کاملا با حالت اغما یا کما که امکان بازگشت به حیات فرد وجود دارد متفاوت است.

شرق، می‌گوید: در سال گذشته ۱۴ مورد پیوند از مرگ مغزی به ۲۸ بیمار دیالیزی با موفقیت انجام شد که این آمار در مقایسه با سال ۹۵ بیش از ۶۰ درصد رشد دارد، امسال نیز تا کنون در کمتر از دوماه ۴ مورد اهدای اعضا از مرگ مغزی ثبت شده است.

وی، با اشاره به ثبت نام از علاقمندان به اهدای عضو در استان، ابراز می‌کند: بیش از یک هزار و ۲۰۰ نفر در سال ۹۶ با پرکردن فرم‌های اهدای عضو تمایل خود را برای اهدای اعضا پس از مرگ اعلام کردند که این میزان رشد قابل توجهی نسبت به سال‌های گذشته دارد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی آذربایجان غربی، درباره نحوه انتخاب موارد دریافت پیوند، می‌گوید: اولویت اهدای عضو با توجه به حال عمومی بیماران دیالیزی انتخاب شده و بیمارانی که وضعیت وخیم تری نسبت به سایرین دارند در اولویت‌های اول قرار دارند که پس از بررسی سن، جنس و آزمایشات علمی چندگانه در نوبت پیوند قرار می‌گیرند.

شرق، با تاکید بر افزایش فرهنگسازی اهدای عضو از مرگ مغزی در استان و اهدای عضو به معنای واقعی کلمه و کاملا رایگان، عنوان می‌کند: خانواده‌های افرادی که دچار مرگ مغزی می‌شوند با مشاوره‌های تیم پزشکی و درمان بیمارستان و توجیه این که بیمار مرگ مغزی به هیچ عنوان مکان بازگشت به زندگی نداشته و اهدای اعضای قابل پیوند می‌تواند نجات بخش ۸ نفر باشد، نسبت به اهدای عضو عزیزان خود رضایت داده و با این کار ضمن نجات جان چندین نفر دیگر موجب طلب بخشش برای عزیز از دست رفته خود توسط گیرنده عضو پیوندی می‌شوند.

/باشگاه خبرنگاران جوان

Login to post comments